Kto produkuje Chevroleta?

Chevrolet, historycznie stara amerykańska marka drogich samochodów. Skąd więc auta spod znaku Chevroleta, które plasują się raczej w dolnym przedziale cenowym?

Istotnie, Chevrolet jest starą znaną marką samochodów amerykańskich. Najsłynniejszym dawnym, produkowanym przez lata modelem był sportowy model Corvette. Co więcej: jeszcze produkowane są amerykańskie Chevrolety. Te „prawdziwe” Chevrolety są produkowane w USA i Kanadzie. Są to modele Corvette i Camaro. Ich ceny rozpoczynają sie odpowiednio od około 250 i 200 tysięcy złotych. W polskich salonach spotkamy jednak tylko tego tańszego.

Popularne Chevrolety są koreańskie?

Znane z polskich dróg: Spark, Aveo, Cruze, Trax, Orlando, Captiva to samochody, które bardziej mają rodowód koreański niż amerykański. Dlaczego? Gdyż tam są produkowane a nie które z nich nawet sprzedawane pod znaną koreańską marką Daewoo Winstorm, np. Captivia to Daewoo Winstorm a Chevrolet Cruze to innych krajach Daewoo Lacetti Premiere.

A może jednak Opel?

W salonach Chevroleta często słyszymy, że te popularne modele chevroletów to ople. Jest w tym wiele prawdy. Obydwie marki należą do koncernu General Motors. Opel jako dawca technologii do popularnych w europie aut jest źródłem części, które potem lądują mi. w Chevroletach. Przykładem są choćby silniki. Np. jednostka 1.8 o mocy 141 KM z Cruze to znany z Opla Astry i Zafiry Ecotec. Z taką samą sytuacja spotykamy się kupując wahacze i amortyzatory do Cruze. Są to część, która dopowiada tej montowanej w Astrze. Podobnie Aveo T300 bardzo dużo rozwiązań czerpie z Corsy D.

Chevrolet Opel produkowany w Korei?

Obecnie produkowana Astra J jest produkowana w wielu krajach, mi. w Polsce w fabryce w Gliwicach ale nie w Korei Południowej. Opel Corsa D jest produkowany w Niemczech oraz Hiszpanii. Natomiast Chevrolet Aveo T300, obecnie produkowany jest w Korei Południowej. Podobnie jest w przypadku Cruze, gdzie głównym państwem odpowiadającym za jego produkuję jest również Korea Południowa. Podobnie jest z modelem Trax i  Z tego względu nazwanie Chevroleta Oplem produkowanym w Korei wydaje się bardzo zasadne.

Chevrolet Malibu – powiew ameryki?

Trochę mniej koreański a bardziej amerykański jest model Malibu. Gdyż w dużej części USA właśnie odbywa się jego produkcja. Zapewne takie posunięcie koncernu jest spowodowane tym, że ten model jest głównie sprzedawany w stanach, rzadziej w europie.

Polskie, Niemieckie, Hiszpańskie, Koreańskie… a jaka to różnica?

Dziś świat jest zglobalizowany. Bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić, że dany samochód pochodzi z danego państwa. To właśnie dzięki tej globalizacji samochody kosztują znacznie mniej pensji niż przed laty i oferują znacznie więcej. Poszczególne fabryki mają zoptymalizowane odpowiednie etapy produkcji. Stąd nie dziwmy się, że każdy samochód ma dziś coś z fabryk z bardzo wielu krajów.

Jedna myśl nt. „Kto produkuje Chevroleta?

  1. Frydek

    Chevrolet i Opel jedno wart. Miałem Astre I, zgniła po 13 latach. Mam Chevroleta Aveo pierwszej generacji 8 lat i już go ruda bierze. Chevrolet jednak tańszy. Warto brać.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *