Dlaczego Range Rover jest taki drogi?

Nowy kosztuje tyle co połowa domu bliźniaka w stanie deweloperskim pod miastem wojewódzkim: pół miliona złotych. Dziesięciolatek: około 100 tysięcy. Dlaczego ten samochód jest taki drogi?

Samochód luksusowy

Land Rover Range Rover to samochód prawdziwie luksusowy. Wyposażenie podstawowe obejmuje wiele drogich elementów, które w innych samochodach są albo niedostępne albo słono kosztują. A są to mi:

 • skórzana tapicerka,
 • przednie siedzenia regulowane w 16 kierunkach (12 elektrycznie i 4 manualnie),
 • lampy przednie Premium LED ze spryskiwaczami reflektorów,
 • czujniki parkowania tył+przód,
 • system audio składający się z 13 głośników z dwukanałowym subwooferem,
 • 8-mio biegowy automat

Zawieszenie pneumatyczne

Cechą, z której zawsze słynny był Range Rover jest zawieszenie pneumatyczne. Pozwala ono na regulację prześwitu i zapewnia wysoki komfort jazdy. Co ciekawe awaria miechów pneumatycznych w starszych Range Roverach – biorąc pod uwagę cenę salonową pojazdu, jego wielkość i masę – nie jest aż tak droga: przedni amortyzator pneumatyczny Range Rover do generacji L322 kosztuje zaledwie 1700 zł (zamiennik).

Duży SUV

Range Rover to naprawdę duży pojazd. III i IV generacja mierzy około 5 metrów. Standardowe opony to 255/55/R20. Jedna opona kosztuje tyle, ile do małego samochodu komplet: 1000 zł.

Samochód terenowy

Pojazd posiada w standardzie stały napęd 4×4 (nie ma wersji z napędem na jedną oś) oraz reduktor. Auto posiada dobre właściwości terenowe (wysoki prześwit i szerokie kąty natarcia, zejścia) oraz może brodzić w wodzie o głębokości do 90 cm. Jest więc luksusową limuzyną, którą możemy przewieźć księcia i księżniczkę nawet przez płytką rzeczkę. Taki samochód musi słono kosztować.

Jedna myśl nt. „Dlaczego Range Rover jest taki drogi?

 1. Apache

  RR jest drogi bo jest produkowany w Angili. Tam robotnik zarabia 1700 GBP – w przeliczeniu na nasze 9000 zł. Mowa o kwocie na rękę. Audi Q7 kosztuje połowę z tego bo jest produkowane na Słowacji, Rosji i Indiach. A w tych krajach wiadomo jak płacą.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *