Prowadzisz mikroprzedsiębiorstwo i nie dostaniesz 500 zł na dziecko z powodu zbyt wysokiego dochodu? Kup nowy samochód!

Załóżmy, że nasza modelowa rodzina składa się z: ojca mikroprzedsiębiorcy, matki niepracującej oraz małego dziecka. Dochody uzyskiwane są jedynie z działalności gospodarczej i wynoszą średnio 2800 zł netto, po odliczeniu wszystkich kosztów związanych z działalnością, w tym opłaceniu składek ZUS oraz amortyzacji samochodu i odliczeniu wydatków na paliwo (w jednoosobowej działalności właściciel firmy może odliczać wszystkie wydatki związane z samochodem osobowym, który został przekazany do działalności).

Ze starym samochodem 500 zł na dziecko niedostaną

Aktualnie dochód naszej rodziny przekracza granicę 800 zł, gdyż 2700 podzielone na 3 daje nam 900 zł na osobę.

Aktualna nasza modelowa rodzina posiada starszy, kilkunastoletni samochód wart w w chwili zakupu 12000 zł, zakupiony oczywiście na rynku wtórnym przez co jego amortyzacja wynosi 1/30 wartości miesięcznie czyli 400 zł.

Uwaga dla osób nie mających pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarczej: owe 400 zł jest comiesięcznie odliczane od dochodu przedsiębiorcy.

Za duży dochód, kupmy więcej warty samochód!

Księgowa bardzo szybko obliczy, że aby nasz modelowy przedsiębiorca otrzymał 500 zł na dziecko jego dochód netto musi zostać zmniejszony o minimum 300 zł miesięcznie.

Co należy zrobić w takim przypadku? Zakup samochodu za kwotę minimum 21000 zł, przez co wspomniany przedsiębiorca będzie mógł odliczać miesięcznie 700 zł od amortyzacji tego pojazdu.

Zapewne ktoś czepialski napisze zaraz w komentarzu, że sprzedaż starego auta spowoduje dochód u przedsiębiorcy. Tak to prawda. Jednak za jaką kwotę można sprzedaż kupiony kilka lat temu za 12 tysięcy samochód? Dajmy na to, że będzie to kwota 8 tysięcy złotych. Aby zniwelować ten dochód wystarczy, że przedsiębiorca kupi do nowego samochodu:

  • komplet opon letnich i zimowych (3000 zł)
  • zapłaci ubezpieczenie OC (400 zł)
  • wymieni komplet tarcz i klocków hamulcowych (1500 zł)
  • zregeneruje turbosprężarkę (2000 zł)
  • wymieni komplet wahaczy np. w Audi A4, które jest najczęściej poszukiwanym samochodem używanym przez polaków (2000 zł)

W perspektywie amortyzacji samochodu (2,5 roku) to się opłaca

500 zł miesięcznie to 6000 zł rocznie czyli 15000 zł w ciągu 2,5 roku. To wszystko sprawi, że koszta poniesione na wymianę auta nowsze zwracają się!

Gdyby zsumować wydatki i dochody omawianego przedsiębiorcy wyglądałoby to tak:

  • – 21000 zł zakup nowego samochodu
  • + 8000 zł sprzedaż starego auta
  • – 8900 zł wydatki poniesione na „pakiet startowy” do nowego samochodu
  • + 15000 zł

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *