Pęcherze na lakierze

Pęcherze na powłoce lakierniczej zwane inaczej purchlami to częsty objaw niemiłosiernego działania korozji. Pęcherze mogą pojawić się prawie wszędzie, często pojawiają się na błotnikach tylnych przednich, klapie bagażnika, pokrywie silnika (masce) na dołach drzwi. Purchle świadczą że pod lakierem jest korozja zamiast czystej blachy. Co z nimi robić?

pekajace-pecherze

Samoistnie pękające pęcherze na lakierze – właściciel bardzo zaniedbał powłokę lakierniczą pojazdu

Oczywiście najlepiej byłoby oddać do lakiernika i pomalować cały element, a jeszcze lepiej, kupić nowy element w ASO i oddać tam do malowania. To jednak – zwłaszcza to rozwiązanie ostatnie – bardzo drogie rozwiązania. Jeśli purchle są widoczne i nie zamierzamy oddać samochodu do lakiernika warto je przebić, wyczyścić i samodzielnie zaszpachlować i zamalować. Niedokonanie takiej naprawy „na szybko” spowoduje dalsze, systematyczne, pogłębianie problemu.

Jeśli pęcherz nie zostanie przez nas przebity i wyczyszczony i zamalowany prędzej czy później pęknie sam i stworzy dobrą drogę do przedostania się pod lakier wody, która spowoduje bardzo szybką korozję całego elementu. Powłoka lakiernicza pełni bowiem funkcję ochronną przed korozją dla elementów stalowych. Dlatego więc warto to zamalować, nawet lakierem o trochę innym odcieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *